Metoda pracy
Ponieważ aplikacje miały być wykorzystywane tylko przez pracowników firmy, którzy w większości przypadków brali udział w procesie powstawania, postanowiłem że dany produkt będę udostępniał partiami (o ile funkcjonalność na to pozwalała). Zgłaszane błędy są zazwyczaj usuwane na bieżąco a poprawiona aplikacja jest dostępna już następnego dnia. W przypadku błędów, które uniemożliwiały dalszą pracę, nowa, poprawiona wersja aplikacji była udostępniania od ręki. W moim przypadku taki sposób działania się sprawdził.
Technologie
Pierwszy program napisałem wykorzystując język PHP i MySQL jako silnik bazy danych. Taki wybór był podyktowany tym, że wcześniej miałem już do czynienia z takim zestawem, więc naturalnym było jego użycie.
Pierwszy napisany program służył (i służy do tej pory) do obsługi narzędziowni: prowadzenia kartotek narzędzi i wypożyczeń. Więcej informacji umieszczę na stronie z opisem tego programu.
Program powstał, działał, a ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, w innych działach pojawiły się pomysły na nowe aplikacje. Wtedy zacząłem rozglądać się za czymś, co mogłoby usprawnić proces tworzenia, serwisowania i późniejszej rozbudowy aplikacji.
Java
Zacząłem eksperymenty z zestawem: język Java, serwer Tomcat, NetBeans jako IDE.
Ponieważ taki zestaw sprawdził się, postanowiłem przepisać aplikację z PHP na Java. Był to czas nauki, więc ilość błędów, które popełniłem była ogromna. Zacząłem od samych serwletów, plików jsp, dostęp do bazy poprzez JDBC. Żadnych dodatkowych frameworków, ORM-ów, minimalna o ile w ogóle ilość JavaScript.
Następnie przyszedł czas na rozbudowę i modernizację aplikacji: pojawił się Spring (w tym Spring Security), kilka skryptów w JavaScript.
Użyte biblioteki
W swoich projektach używam następujących bibliotek:
Datepicker
Skrypt przyczepiony do pól, gdzie trzeba wprowadzić datę. https://jqueryui.com/datepicker/
DataTables – plugin do JQuery
Za obsługę danych tabelarycznych odpowiada skrypt DataTables (https://datatables.net/)
Połączenie JsTree i DataTables
Poniżej połączenie JsTree (https://www.jstree.com/) i wspomnianego wyżej DataTables do prezentacji kartoteki towarów podzielonych na kategorie. JsTree służy do wyboru kategorii, DataTables do wyświetlenia produktów w wybranej kategorii. Na dole kolejny DataTables wyświetla wybrane towary.
Zapraszam do zapoznania się z opisem moich programów.