Program napisany jako zewnętrzne narzędzie wspomagające przeliczanie zleceń w systemie erp.
Na początek krótki wstęp. W systemie erp prowadzone są zlecenia produkcyjne wraz z całą częścią magazynową. Podczas przeliczania zleceń obliczane są koszty zlecenia, wyliczany koszt jednostkowy produktu i aktualizowana cena tego produktu na magazynie. Ponieważ dostępny w erp sposób obliczania kosztów nie odpowiadał naszym wymaganiom, napisałem program który obliczał koszt zlecenia i zapisywał go w odpowiednie tabele. Aktualizacja cen magazynowych następuje już w systemie erp.
Wygląd programu przedstawia obrazek poniżej. Widoczne zakładki odpowiadają za kolejne etapy obliczania kosztów.
Kolejne zakładki odpowiadają za:
- Logowanie – logowanie do bazy systemu erp
- Wybór okresu – wybór miesiąca do przeliczenia. Zlecenia są przeliczane w okresach miesięcznych.
- Lista zleceń – na podstawie dokumentów tworzę listę zleceń do przeliczenia
- Sprawdzenie zleceń z FK – sprawdzam, czy koszt zleceń z listy (koszt pobrany z powiązanych dokumentów) odpowiada kosztom na kontach księgowych.
- Oblicz kolejność przeliczania – sprawdzenie powiązań między zleceniami i ustalenie kolejności przeliczania
- Rozliczenie zleceń – przeliczenie zleceń wg ustalonej kolejności
- Zakończenie obliczeń – sprawdzenie, czy po przeliczeniu koszty zleceń odpowiadają wartościom na kontach księgowych
- Sprawdzenie PW – sprawdzam, czy wartość dokumentów pw z moich obliczeń, wartość dokumentów magazynowych w erp i wartość na kontach księgowych jest taka sama.
Poniżej znajdują się obrazki przedstawiające poszczególne zakładki programu
Sprawdzenie zleceń z FK – sprawdzam, czy koszt zleceń z listy (koszt pobrany z powiązanych dokumentów) odpowiada kosztom na kontach księgowych. W przypadku pojawienia się różnic program nie pozwoli przejść dalej do momentu poprawienia danych.
Poniżej ekran, gdy sprawdzenie przebiegnie pomyślnie i można przejść dalej
Kolejny etap to wyznaczenie kolejności obliczania zleceń.
Konieczność obliczenia kolejności przeliczania wynika z powiązań między zleceniami (jak na obrazku poniżej), czyli aby przeliczyć zlecenie_3 muszę mieć przeliczone (i utworzone odpowiednie dokumenty w systemie erp) zlecenie_1 i zlecenie_2.
Kolejny powód konieczności obliczenia kolejności zleceń to fakt, że ten program stanowi dodatek do systemu erp w tym procesie. Operacje takie jak generowanie i zatwierdzanie dokumentów jest wykonywane w samym systemie erp.
Kolejny etap to samo przeliczanie zleceń, do którego służy ekran przedstawiony poniżej.
Z danych przedstawionych powyżej widać, że przeliczanie będzie odbywać się w 4 krokach. Każdy krok to przeliczenie wybranych zleceń, utworzenie tkw – te operacje wykonuje ten program. Zatwierdzenie tkw i zatwierdzenie wygenerowanych korekt dokumentów pw wykonuję już w systemie erp. Funkcje “Sprawdź dokumenty PW…” służą weryfikacji, czy operacje wykonane w systemie erp przebiegły poprawnie.
Po przejściu wszystkich etapów ponownie sprawdzam koszty zliczone z dokumentów magazynowych w wartościami na kontach księgowych.